Devenit deja o frumoasă tradiţie, pe data de 19 mai s-a desfăşurat, al 16-lea an la rând, concursul raional “Businessmanul anului”.

Acest concurs are menirea de a premia şi  evidenţia cei mai buni antreprenori  din raionul Ungheni. Este un bun prilej de a pune accent pe promovarea economiei raionului Ungheni, cel mai important pilon în dezvoltarea şi prosperarea raionului.

În acest an, evenimentul a avut loc într-un anturaj deosebit, şi anume la localul ”La Crama” din satul Manoileşti, loc pitoresc şi ambient plăcut, fiiind îmbinat cu un frumos program artistic.

Totodată, în cadrul festivității, în vederea dezvoltarii relațiilor moldo-ucrainene și  aprofundare a unui parteneriat bilateral între autoritățile publice locale de nivelul II, a avut loc momentul solemn de semnare a  acordului de colaborare dintre raionul Ungheni și raionul Liseansk, regiunea Cerkassk, Ucraina.

 

Stimaţi participanţi ai Concursului raional „ Businessmanul Anului”, ediţia XVI,

Din numele organizatorilor doresc să exprim întreaga gratitudine pentru  participare la Concursului raional „Businessmanul Anului 2016”.  Acest eveniment reprezintă o frumoasă tradiţie şi are drept scop promovarea şi aprecierea succeselor oamenilor de afaceri din raionul Ungheni. Mulţumim tuturor agenţilor economici participanţi pentru contribuţia în buna organizare şi desfăşurare a Galei festive a concursului, inclusiv sponsorului permanent – BC „Fincombank” SRL.

Stimaţi antreprenori, Vă mulţumim pentru aportul adus în dezvoltarea economiei raionului şi Vă asigurăm de deschiderea deplină din partea autorităţilor publice locale în vederea susţinerii şi promovării mediului de afaceri la nivel local, naţional şi internaţional.

Vă urăm mult succes şi prosperitate în afaceri!

Cu deosebit respect,

Preşedinta raionului,

Ludmila Guzun

Antreprenorii care s-au clasat pe locuri premiante au primit diplome și trofee,  după cum urmează:

În acest context, la categoria „Businessmanul Anului 2016 în sfera de producție-industrie” au fost selectaţi următorii câştigători:

 – Se decernează Diploma de gradul III, categoria întreprindere mică, se acordă trofeul dnei Truhin Eugenia, director II „Tria-Truhin”

– Se decernează Diploma de gradul III, categoria întreprindere mijlocie, se acordă trofeul dlui Bunciuc Iurie, director SRL „Filatura-Ungheni”

– Se decernează  Diploma de gradul II, categoria întreprindere mică, se acordă trofeul dnei Iavorschi Stela, director – adjunct SRL „Estelit-Prim”

– Se decernează  Diploma de gradul II, categoria întreprindere mijlocie, se acordă trofeul dlui Rica Călin, director   SA „RicoMario”

– Se decernează  Diploma de gradul I, se acordă trofeul dlui Casian Igor, SA „Covoare-Ungheni”

 La categoria ”Businessmanul Anului 2016 în sfera de producere –agricultură” au fost identificaţi următorii cîştigători: 

 – Se decernează Diploma de gradul III, se acordă trofeul dlui Plăcintă Anatolii, director SRL „Fortina-Labis”

– Se decernează Diploma de gradul III, se acordă trofeul dlui Buzovoi Andrei, director SRL „Agrosfera-BM”

– Se decernează  Diploma de gradul II, se acordă trofeul dlui Andruşca Mihail, director SRL „Domădicar”

– Se decernează  Diploma de gradul I, se acordă trofeul dlui Vrabie Iurie, director SRL „Prog-Agroter”

Pentru succesele obţinute, pentru nominalizarea ”Cel mai bun exportator al anului 2016” sunt premiaţi următorii agenţi economici:

 – Se decernează Diploma de gradul III, se acordă trofeul dnei Wolfring Svetlana, director ICS „PintoMold” SRL

– Se decernează  Diploma de gradul II, se acordă trofeul dlui Dandalii Ivan, director SRL „Moldabela Trade”

– Se decernează  Diploma de gradul I, se acordă trofeul dlui Lefter Marian, director ICS „Lear Corporation” SRL

La categoria ”Businessmanul Anului 2016 în sfera construcţiilor” se decernează  Diploma de gradul I, se acordă trofeul dlui Grosu Gheorghe, director  SRL „Luceafărul de seară”

 Prin urmare, dăm citire celor mai buni comercianţi, cîştigători ai titlului ”Businessmanul Anului 2016  în sfera comerţului”:

 – Se decernează Diploma de gradul III, se acordă trofeul dlui Beleniuc Lilian, director SRL „Balt-Cons”

– Se decernează Diploma de gradul III, se acordă trofeul dlui Cojocaru Iaroslav, director SA „Megaron”

– Se decernează  Diploma de gradul II, se acordă trofeul dlui Bînzaru Vasile, director SRL „BNV”

– Se decernează  Diploma de gradul I, se acordă trofeul dlui Hasnaş Vladimir, director   SRL „Viralion”

Cîştigătorii concursului pentru nominalizarea  ”Businessmanul Anului 2016 în sfera prestări servicii” sunt:

– Se decernează Diploma de gradul III, se acordă trofeul dlui Caţer Sergiu, director, SRL „Ungheni-Gaz”

– Se decernează Diploma de gradul III, se acordă trofeul dlui Sapojnic Octavian, director SRL „Vila Verde-Un”

– Se decernează Diploma de gradul III, se acordă trofeul dnei Tartus Liliana, director SA „Cereale-Prut”

– Se decernează  Diploma de gradul II, se acordă trofeul dlui Chaudier Philippe, director SRL „Chaumax”

– Se decernează  Diploma de gradul I, se acordă trofeul dlui Baiura Gheorghe,director SRL  „Gandelux”

 Cîştigătorii concursului pentru nominalizarea  ”Businessmanul Anului 2016 în sfera consultanţă” sunt:

 – Se decernează Diploma de gradul II, se acordă trofeul dnei Mihalachi Angela, director SRL „Unserv -Audit”

– Se decernează Diploma de gradul I, se acordă trofeul dnei Iepuraş Natalia, administrator, Administraţia ZEL „Ungheni-Business”

  La categoria „Cel mai bun antreprenor-femeie al anului 2016”:

– Se decernează Diploma de gradul III, se acordă trofeul şi diplomă de menţiune pentru cel mai bun contribuabil dnei Movileanu Nina, director SRL „Aspidistra”

– Se decernează Diploma de gradul II dnei Mihalachi Angela, director SRL „Unserv -Audit”

– Se decernează  Diploma de gradul II dnei Truhin Eugenia, director ÎI „Tria -Truhin”

– Se decernează  Diploma de gradul I, se acordă trofeul dnei Chiriac Nina, director SRL „Dentiţa-Farm”

La categoria Cel mai tînăr antreprenor al anului 2016”:

– Se decernează Diploma de gradul III, se acordă trofeul dlui Gladchii Ion, director GŢ „Gladchii Ion”

– Se decernează Diploma de gradul III, se acordă trofeul dlui Tanaşciuc Denis, director SRL  „Protandec”, marca comercială Cookies

– Se decernează  Diploma de gradul II, se acordă trofeul dlui Săculţanu Victor, director SRL „Magisdrum-Prut”

– Se decernează  Diploma de gradul I, se acordă trofeul dnei Popescu Tatiana, SRL „Corsaj-Lux”

Un aport pentru dezvoltarea agriculturii îl au şi gospodăriile ţărăneşti care îşi depun efortul pentru dezvoltarea apiculturii, fitotehniei, pomiculturii, legumiculturii, etc.

 Prin urmare:

-Se decernează  Diplomă de merit al concursului raional „Businessmanul Anului 2016”, se acordă trofeul dnei Serbuşco Olga, Gospodăria Ţărănească „Serbuşco Olga”  (pomicultură)

-Se decernează  Diplomă de merit al concursului raional „Businessmanul Anului 2016”, se acordă trofeul dlui Strungaru Ion, Gospodăria Ţărănească „Strungaru Ion”  (legumicultură)

-Se decernează  Diplomă de merit al concursului raional „Businessmanul Anului 2016”, se acordă trofeul dlui Diaconu Mihai, Gospodăria Ţărănească „Diaconu Mihai”  (pomicultură)

-Se decernează  Diplomă de merit al concursului raional „Businessmanul Anului 2016”, se acordă trofeul dnei Cernei Carolina, Gospodăria Ţărănească „Cernei Carolina Petru” (cultivarea căpşunilor şi pomuşoarelor).

GALERIA FOTO:

Businessmanul anului, ediția 2017