Regiunea Ungheni poate deveni una din cele mai atractive din Europa de Est, dacă va fi exploatat tot potențialul său, în mod special așezarea geografică, “unde toți se conectează”, parafrazând un pic sloganul regiunii.

Acest fapt a fost confirmat de experți economici după prezentarea mea amplă ale oportunităților din Ungheni la Forumul Economic din Vatra Dornei:

Construcția Podului peste Prut în regim de autostradă

Crearea unei zone de business lângă viitorul pod și autostrada

– Crearea unui centru logistic multimodal, folosind calea ferată cu diferite ecartamente

– Am pus în discuție dragarea râului Prut până la Ungheni într-un parteneriat public privat multistatal: Moldova, România, Bulgaria, Italia

Ca rezultat, intenționam să creăm un forum larg de discuție, în viitorul apropiat, pentru a le pune toate cap la cap, având parte de deschidere fără precedent ale țărilor vecine și disponibilitatea fondurilor europene care sunt menite pentru dezvoltarea economică a țării noastre.