Componenţa nominală a comisiilor consultative de specialitate:

I. Comisia în probleme agricultură, industrie prelucrătoare, ecologie, dezvoltare rurală:

  1. Diaconu Mihail
  2. Nagherneac Serghei
  3. Chirilov Haralampie
  4. Caţer Sergiu
  5. Iutiş Constantin
  6. Chivriga Andrian
  7. Oboroc Ion
  8. Filipovici Victor
  9. Granciuc Victor
  10. Sorici Viorel
  11. Ciobanu Gheorghe
  12. Babuțac Stanislav

II. Comisia în probleme economie, buget şi finanţe:

  1. Iepuraș Natalia
  2. Luchina Anjelica
  3. Cojocaru Dionis
  4. Petrachi Oleg
  5. Jurba Valeri
  6. Calmaţui Valeriu
  7. Bejenari Eduard
  8. Șișcanu Irina
  9. Chirică Alexandru
  10. Bulgaru-Mironiuc Lucia
  11. Derenev Iurie

III. Comisia în probleme sociale:

  1. Lupu Vasile
  2. Bulubica  Vasile
  3. Belbas Oleg
  4. Ciuvaga Alexandru
  5. Ciobanu Svetlana
  6. Chirilov Iulia
  7. Toma Iurie
  8. Pirogan Stepan
  9. Valiulin Natalia
  10. Grosu Vasile
  11. Negherneac Ivan

 

Comisia raională extraordinară de sănătate publică

Preşedinte:

Petru Gherasimov, vicepreşedintele raionului Ungheni

Vicepreşedinte:

Raisa Popovici, medic-şef  al Centrului de sănătate publică Ungheni

Secretar:

Svetlana Cadenuc, specialist principal, Secţia administraţie publică

Membri:

Tatiana Struc, şef al Direcţiei finanţe

Valeriu Echim, şef al Direcţiei raionale  pentru siguranţa produselor alimentare

Andrei Alexeev, director  al IMSP Spitalul raional Ungheni

Lilia Scurtu, şef al  IMSP Centrul de sănătate Ungheni

Iulia Pancu,  şef al Direcţiei educaţie

Oleg Blişceac, şef al Direcţiei situaţii excepţionale

Igor Vrănescu, inspector – şef  al Inspectoratului de poliţie a raionului Ungheni

Vadim Dadus, şef al Inspecţiei ecologice Ungheni

Ion Chelaru, şef adjunct al Direcţiei teritoriale Ungheni, Serviciul de Informaţii şi Securitate

Tudor Rădeanu, şef al Direcţiei asistenţă socială şi protecţie a familiei

Alexei Pantea, şef al Serviciului asistenţă medicală de urgenţă Ungheni

Primarul localităţii, după caz.

 

Componenţa nominală

 a Grupului de lucru pentru verificarea comercializării pesticidelor

Preşedinte:

Petru Gherasimov, vicepreşedintele raionului Ungheni

Secretar:

Serghei Timofti, şef adjunct al Direcţiei raionale  pentru siguranţa alimentelor

Membri:

Raisa Popovici, medc-şef al Centrului sănătate publică raional Ungheni

Oleg Blişceac, şef al Direcţiei situaţii excepţionale

Igor Vrănescu, inspector – şef  al Inspectoratului de poliţie a raionului Ungheni

Vadim Dadus, şef al Inspecţiei ecologice Ungheni

Ion Chelaru, şef adjunct al Direcţiei teritoriale Ungheni, Serviciul de Informaţii şi Securitate

 

Comisia specială pentru  acordarea îndemnizaţiei unice pentru construcţia sau procurarea spaţiului locativ, sau restaurarea caselor vechi unor categorii de cetăţeni în următoarea componenţă :

Președinte:

Brînză Alexandru, vicepreşedintele raionului

Secretar:

Popa Diana, specialist principal, Direcţia Finanţe

Membri:

Struc Tatiana , şef Direcţie Finanţe

Toader Irina , şef Serviciu Juridic şi Resurse Umane, Aparatul preşedintelui raionului

Fuior Constantin, şef Secţie Construcţii, Gospodărie Comunală şi Drumuri

Cucu Dumitru,  arhitect-şef, Aparatul preşedintelui raionului

Arhiri Svetlana, specialist principal, Direcţia Asistenţă Socială şi Protecţie a Familiei

Chivriga Adrian, manager, Oficiul Cadastral Teritorial Ungheni

Margarint Gheorghe, preşedintele asociaţiei veteranilor Războiului din 1999 „Ungheni – Prut”

Malanciuc Nicolae, preşedintele asociaţiei obşteşti “Asociaţia raională Ungheni „Cernobîl””

Straticiuc Angela, specialist principal, problem de privatizare

Gorun Adela, specialist principal, secția Economie și Reforme

primarul unităţii administrativ-teritoriale în care domiciliază solicitantul de indemnizaţie unică

 

Comisia pentru acordarea ajutorului material sinistraţilor în urma calamităţilor naturale

Preşedinte:

Guzun Ludmila, Preşedintele raionului

Vicepreşedinte:

Lacusta Serghei, Vicepreşedintele raionului

Sectetar:

Oxana Căniță, Specialist Secția administrație publică

Membri:

Oleg Blişceac, Şef Direcţie situaţii excepţionale

Raisa Popovici, Şef Centrul Sănătate Publică Ungheni

Constantin Fuior, Şef Secţia construcţii, gospodărie comunală şi drumuri

Dumitru Cucu, Arhitect-şef

Tatiana Struc, Şef Direcţia finanţe

Jimiga Sergiu, Inspector principal Inspecţia de Stat în Construcţii „Centru”

Filipovici Victor, Consilier raional

Bejenari Eduard, Consilier raional

 

Comisia mixtă de rechiziţii pe raionul Ungheni

Preşedinte:

Guzun Ludmila, preşedintele raionului

Secretar:

Căniţă Oxana, specialist Secţia administraţie publică

Membri:

Toader Irina, şef Serviciul Juridic şi Resurse Umane

Lacustă Serghei, vicepreşedintele raionului

Fuior Constantin, şef Secţia Construcţii, Gospodarie Comunală şi Drumuri

Struc Tatiana, şef Direcţie Finanţe

Cimbriciuc Gheorghe, comandant Centrul Militar teritorial Ungheni

Savcenco Mihai, şef Direcţie teritorială Ungheni, Serviciul de informaţii şi securitate

Vrănescu Igor, şef Inspectoratul de poliţie Ungheni

Bulat Viorica, şef-adjunct Direcţie Teritorială Inspectare Financiară Ungheni

Cepoi Gheorghe,  şef Inspectoratul de Stat ,, Intehagro”

Blişceac Oleg, şef Direcţie Situaţii Excepţionale Ungheni

Boiciuc Natalia, specialist secţie mobilizare, Centrul militar teritorial Ungheni

 

 Comisia raională pentru Situaţii Excepţionale

 Preşedinte:

Guzun Ludmila  – preşedintele raionului

Prim-vicepreşedinte:

Lacusta Serghei – vicepreşedintele raionului

Vicepreşedinţi:

Blişceac Oleg – şef Direcţie situaţii excepţionale

Vrănescu Igor –  inspector şef, Inspectoratul de poliţie a raionului Ungheni

Secretar:

Căniță Oxana – specialist Secția administrație publică

Membri:

Scutaru Viorel – şef Direcţie agricultură şi alimentaţie

Moroi Ghenadie – șef Serviciul exploatare SA”Moldtelecom”, filiala Ungheni

Alexeev Andrei – director IMSP Spitalul raional Ungheni

Popovici Raisa – medic-șef Centrul raional Sănătate Publică Ungheni

Fuior Constantin – şef Secţie construcţii, gospodărie comunală şi drumuri

Chirilov Haralampie –  preşedinte UCOOP Ungheni

Cimbriciuc Gheorghe – comandant Centrul militar teritorial Ungheni

Struc Tatiana – şef Direcţie finanţe

Sava Vladimir – șef Direcţia regională Vest, Departamentul Poliţiei de Frontieră

Savcenco Mihai – şef Direcţie teritorială Ungheni, Serviciul de Informaţii şi Securitate al RM

Dadus Vadim – şef Inspecţia ecologică Ungheni

Lozinschi Mihail – administrator Staţiunea tehnologică pentru irigare Ungheni

Echim Valeriu – şef Direcţie raională pentru siguranţa alimentelor

Codreanu Cristofor – viceprimar oraşul Ungheni

Rotaru Natalia – şef Oficiul teritorial Ungheni al Cancelariei de Stat

Mihailov Denis – comandantul Divizionului de artilerie

Poia Valentin – șef SA „Drumuri-Strășeni” sectorul Ungheni

Negură Ion – director ÎM „Apă-Ungheni”

Calmațui Valeriu – director SA „Red Nord” filiala Ungheni

Vişnevschii Ion – director „Ungheni Gaz” SRL

Odainic Nicolae – şef Substaţia asistenţă medicală Ungheni

Dimitrachi Serghei – șef Staţia Ungheni a căii ferate din Moldova

Rădeanu Tudor – şef Direcție asistență socială și protecție a familiei

Pancu Iulia – şef Direcţie educație